Najvažnije šta Treba Uraditi Kada je Slava Sveti Stefan, čak i ako nije vaša slava
Poznat je i kao Sveti Stefan Arhiđakon, prva krsna slava u godini, se uvek slavi 9. januara, trećeg dana Božića i jedna je od većih slava u našem narodu.
Ovom svecu u Srbiji posvećeno je više od 40 hramova.
Za ovu slavu šaljivo kažu da je drže škrtice, jer siti gosti posle Božićnog slavlja, teško da mogu mnogo da pojedu i popiju.
Najvažnije što treba uraditi kada je slava
Postoji nekoliko važnih stvari koje se u srpskoj tradiciji smatraju prikladnim i značajnim.
Ako poznajete nekoga ko slavi, obavezno uputite čestitku. 101 SMS najlepša čestitka i poruka za slavu domaćina (sms za sve slave).
On je prvi hrišćanski mučenik, pa je dan posvećen molitvi i poštovanju njegove žrtve. Možete otići u crkvu na liturgiju ili zapaliti sveću u njegovu čast kod kuće.
Dan se doživljava kao produžetak Božićnog praznovanja, pa se preporučuje mir, zahvalnost i okupljanje porodice.
Ako ste pozvani na slavu, važno je odazvati se ili bar simbolično svratiti, doneti poklon (vino, kolač, sveće) i pokazati poštovanje.
Sveti stefan posna ili mrsna slava?
Ovo je mrsna slava, jer dolazi dan posle Božića kada post već prestaje. U tom periodu pravoslavci su završili božićni post (koji traje do 7. januara), pa se slava Svetog Stefana proslavlja uz mrsnu trpezu.
Međutim, ako slava pada u vreme posta (recimo ako se pomera zbog radnog dana ili porodičnih razloga), domaćin može odlučiti da trpeza bude posna, iz poštovanja prema crkvenom kalendaru ili zbog lične odluke. Ali u većini slučajeva se slavi kao mrsna slava.
Luksuzna posna jela za slave i praznike, jednostavni recepti sa malo sastojaka.
Dok spremate slavu, pijte vodu kao sa planinskog izvora, elegantni bokali za filtriranje vode. Vrhunska pouzdanost u filtraciji vode iz česme.
Slava sveti Stefan običaji
- Paljenje slavske sveće – simbol svetlosti Hristove, pali se ujutru ili pred dolazak gostiju i gori tokom cele slave.
- Osvećenje slavskog kolača i žita – domaćin nosi u crkvu ili sveštenik dolazi u kuću da blagoslovi.
- Slavski kolač – ukrašen krstom i simbolima, lomi se i okreće u krug s gostima, uz molitvu.
- Slavsko žito (koljivo) – simbol večnog života i vaskrsenja. Priprema se od pšenice, oraha i šećera.
- Molitva i pesma – čita se molitva svetitelju zaštitniku i poje se “Oče naš” ili tropar Svetom Stefanu.
- Trpeza – najčešće mrsna, jer se slavi posle Božića. Na stolu su pečenje, pite, salate, vina.
- Doček gostiju – domaćin s radošću prima rodbinu, prijatelje i kumove.
- Pokloni i darivanje – običaj je da se domaćinu donese simboličan dar, vino, kafa ili sveća.
Slavski kolač za Stevanjdan mesi se dan pre slave i ukrašava se figuricama ptica, žita, grožđa, burencima, knjigom. Iznosi se na sto na kom je suvo voće, orasi, med, jabuke i narandže, a zatim posvećuje i seče ili lomi.
Na dan slave se nekada iznosila slama iz kuće, koja je doneta za Badnje veče. Nije se bacala, već se stavljala u raklje, pčelinjak, vinograd, voćnjak ili kokošinjac.
U Vojvodini, božićna slama se uklanja se još tokom noći, u prvim minutima Stevandana. Slamu uklanjaju žene, ćuteći, da se ne čuje kako odlazi Božić.
Sveti Stefan Prvomučenik
Bio je jedan od sedam đakona koji su služili u ranim danima hrišćanstva.
Prema Bibliji, Stefan je izabran zajedno s drugim đakonima kako bi pomogao siromašnima. Bio je jevrejskog porekla, živeo u grčkim oblastima i govorio grčkim jezikom. Bio je u rodbinskim vezama sa apostolom Pavlom, koji tada još nije bio sledbenik Hristovog učenja.
Međutim, zbog svoje propovedi o Hristu, bio je suočen s optužbama, odbio je da odstupi od svojih učenja i bio je kamenovan do smrti. Ovaj svetac ubijen je kad je imao 30. godina, a poslednje reči su mu bile „Gospode, ne uračunaj im greh ovaj“.
Smatra se prvim hrišćaninom koji je stradao zbog vere, pa je nazvan i Prvomučenik Stevan.
Uprkos mučeništvu, Stefan je postao simbol hrabrosti i vernosti u hrišćanskoj tradiciji.
Sveti Stefan i Nemanjići
Ime Stefan potiče od grčke reči „Stephanos“, što znači „venac“ ili „kruna“. Sveti Stefan doslovno znači „onaj koji je ovenčan“. Po nekim natpisima je bio krsna slava dinastije Nemanjić, a postao je i zaštitnik vladara iz ove porodice.
Nemanja je bio prvi vladar koji je svom imenu dodao ime Stefan. Kasnije je svaki monarh iz loze Nemanjića dodavao ovo ime, što zbog tradicije, što zbog značenja.
Dodavanje imena Stefan, vladarskom imenu, simbolizovalo je poštovanje osnivača dinastije i potvrdu prava na vladanje. Stefan je zapravo titula i može se tretirati kao sinonim za reč kralj ili car.
Sveti Stefan se kod prvih Nemanjića nalazio na reversu vladarskog pečata, kao i na kovanicama novca.
SPC slavi jednu od najrasprostranjenijih slava
Srpska pravoslavna crkva obeležava praznik posvećen Svetom prvomučeniku i arhiđakonu Stefanu – Stefandan. Bio je Jevrejin i rođak apostola Pavla. Prvi je od sedam đakona koje su sveti apostoli rukopoložili i postavili na službu oko pomaganja sirotinje u Jerusalimu. Zato je i prozvan arhiđakonom.
Svojom verom činio je mnoga čudesa među ljudima, a svojim protivnicima Jevrejima suprotstavljao se mudrošću i silom Svetog Duha. Optužen je da je hulio na Boga i na Mojsija, a uz pomoć lažnih svedoka i osuđen.
Autor članka

Dejan Čorba, linkedin nalog. Od 2014 god napisao preko 400 članaka na teme iz širokog spektra oblasti. Članke radi samostalno ili u saradnji sa stručnim saradnicima kada je tema iz oblasti zdravlja.