Manastirska Orahovača | gde je kupiti i kako je napraviti – RECEPT
Manastirska orahovača spominje se u manastirskim spisima, beleškama o bilju i hronikama vlastelinstava, jer je vekovima služila kao univerzalni tonik za dobro varenje.
Dobra je za probleme sa stomakom (dijareje, zatvora, žgaravice, nadimanja, grčeva i stomačnih infekcija), štitnom žlezdom i krv.
Najčešći problem kada se pravi pravi manastirska orahovača
Je nepravilno doziranje šećera i alkohola, što može uticati na ukus i konzistenciju likera. Ako se doda previše šećera, napitak može postati presladak i zagušujući, dok premalo šećera može učiniti ukus previše gorčim.
Drugi česti problemi su.
- Nedovoljno dugo odležavanje – mora stajati najmanje 40 dana kako bi razvila pun ukus.
- Nepravilno zatvaranje flaše – može dovesti do isparavanja alkohola ili kvarenja.
- Korišćenje nezrelih oraha – zelene orahe treba brati na vreme, obično krajem juna, kada su puni soka i lekovitih sastojaka.
Za najbolji rezultat, važno je strpljenje i pridržavanje tradicionalnog recepta.
Manastirska orahovača – RECEPT
Sprema se od mladih, zelenih oraha, koji su bogati vitaminom C i jodom.
Sastojci
- 40 mladih oraha
- 800 g smeđeg šećera
- 4 karanfilića
- 1 limun isečen na kriške
- 1 litar domaće rakije
Priprema
- Operite orahe
- ako su sitni – isecite ih, ako su veći – prepolovite
- operite limun
- isecite limun na kriške
- orasima i limunu dodati šećer ili med
- dodati karanfilić i domaću rakiju
- dobro promešati da se šećer rastopi
- sipati u bocu
- zatvorite bocu i držite je na suncu 40 dana
- svaki dan malo protresite, ali ne otvarajte bocu
Posle 40 dana liker procediti kroz gazu i sipati u flašu i držati na tamnom i hladnom mestu.
Piti jednu čašicu manastirske orahovače dnevno, ujutru, na prazan stomak. Za stomačne tegobe, piti jednu čašu ujutru i jedni uveče.
Ako vam je rakija jaka, možete je razblažiti sa vodom. Pijte vodu kao sa planinskog izvora, filtriranu iz česme. Bokali za filtriranje vode, Nemački kvalitet i pouzdanost filtriranje.
Da li sme da se pije voda pre pričešća?
Manastiri u Srbiji koji proizvode i prodaju orahovaču
U Srbiji postoji nekoliko manastira poznatih po proizvodnji i prodaji orahovače. Jedan od najistaknutijih je Manastir Kovilj, smešten u blizini Novog Sada. Ovaj manastir proizvodi razne rakije, uključujući liker od oraha, kao i med i vino.
Kaonska orahovača 0,5 litara cena 1.200rsd. iz Manastira Kaona, Arhiepiskopija beogradsko-karlovačka Srpske Pravoslavne Crkve. Manastir Kaona nalazi se u zapadnoj Srbiji, u blizini sela Kaona, između Šapca i Valjeva. Udaljen je oko 90km jugozapadno od Beograda.
Orahovača 0,75l 1.000,00rsd, manastira Sveti Đorđe Temska, eparhija Niška. Manastir u istočnoj Srbiji, blizu sela Temska, oko 10km severozapadno od Pirota.
Domaća orahovača cena u Srbiji
Cena domaće orahovače u Srbiji varira u zavisnosti od proizvođača, kvaliteta i regiona.
Prema dostupnim podacima iz januara 2024. godine, cene su se kretale između 700 i 3.000 dinara po litru na pijacama u različitim gradovima.
Gde je kupiti u Srbiji
Pored pomenutih manastira, dostupna je na više mesta u Srbiji, uključujući online prodavnice i specijalizovane prodavnice pića. Preporučeni proizvođači i prodajna mesta.
Destilerija Novićević, nudi orahovaču od 0,5 litara, po ceni od 700 dinara.
Pčelinjak Žula, proizvodi orahovaču od 0,5 litara, po ceni od 600 dinara.
Stara Zlatiborka, rakija šljivovica sa dodatkom zelenih oraha, jačine 40% alkohola, u pakovanju od 1 litre po ceni od 1.860 dinara.
Manastir Kovilj, proizvodi liker, dostupan u Vinoteci Beograd u flaši od 0,7 litara po ceni od 2.355 dinara.
Rakija Zlatar, orahovača proizvedena maceracijom u destilatu kajsije sa dodatkom livadskog meda, dostupna u pakovanju od 1 litre po ceni od 3.000 dinara.
Pored navedenih online prodavnica, orahovaču možete pronaći i u lokalnim prodavnicama pića, vinotekama i na pijacama širom Srbije.
Koliko je zdrava manastirska orahovača
Poznata je po svojim lekovitim svojstvima, ali se mora konzumirati umereno zbog sadržaja alkohola i šećera. Zeleni orasi su bogati vitaminom C, jodom, taninima i antioksidansima, koji mogu doprineti jačanju imuniteta, poboljšanju varenja i zdravlju štitne žlezde.
Tradicionalno se koristi za bolje varenje, jačanje krvi i ublažavanje stomačnih tegoba, ali prevelike količine mogu opteretiti jetru i pankreas. Umerena konzumacija (jedna rakijska čašica dnevno) može biti korisna, dok se osobama sa problemima jetre ili dijabetesom savetuje oprez.
Kako su nastala manastirska orahovača (istorijat)
Potiče iz srednjovekovnih pravoslavnih manastira na Balkanu, gde su je monasi pravili kao lekoviti eliksir. Recept su razvili koristeći zelene orahe bogate jodom, vitaminima i antioksidansima, mešajući ih sa rakijom i medom.
Prvobitno se koristila za jačanje imuniteta, poboljšanje varenja i lečenje stomačnih tegoba, a vremenom je postala i tradicionalni napitak koji se u manastirima pripremao uz molitvu i blagoslov. Danas se ova stara receptura čuva i prenosi kroz generacije, dok se ova rakija (liker) i dalje smatra prirodnim lekom i simbolom gostoprimstva.
Autor članka

Dejan Čorba, linkedin nalog. Od 2014 god napisao preko 400 članaka na teme iz širokog spektra oblasti. Članke radi samostalno ili u saradnji sa stručnim saradnicima kada je tema iz oblasti zdravlja.