kisela voda i pritisak

Da li Kisela Voda Može da Nam Naškodi?

Jedna zanimljiva anegdota iz istorije koja je vezana za gaziranu vodu uključuje švedskog hemičara Tobern Bergmana. U 18. veku, Bergman je bio fasciniran prirodnim mineralnim vodama koje su bile poznate po svojim mehurićima.

On je želeo da stvori veštačku verziju ove vode, pa je 1767 godine razvio prvi uređaj za karbonizaciju vode, koji je mogao da obogati vodu ugljen-dioksidom, stvarajući mehuriće. Ova inovacija je bila preteča moderne gazirane vode. Kasnije, engleski naučnik Joseph Priestley je unapredio Bergmanov rad i popularizovao gaziranu vodu.

Ironično, engleski naučnik Priestley nije video komercijalni potencijal svog otkrića. Gazirana voda ubrzo je postala popularan osvežavajući napitak širom sveta. Priestley je umro relativno mirno 1804 godine, ostavivši za sobom značajan naučni doprinos, ali ne i bogatstvo koje je mogao steći da je prepoznao vrednost otkrića gazirane vode.

Da li je kisela voda zdrava?

Ne postoje dokazi koji sugerišu da je gazirana voda štetna za zdravlje. Mineralna, odnosno kisela voda, može biti dobar izvor hidratacije, ali je obična voda i dalje najbolji izbor. Stručnjaci se slažu u jednom, važno je unositi dovoljno tečnosti, pri čemu bi prioritet trebalo da bude voda, a izbor između obične i kisele zavisi od ličnih preferencija, navika i ukusa.

Sve više ljudi širom sveta pije filtriranu vodu iz slavine jer je višestruko jeftinija od flaširane vode a podjednako ukusna i kvalitetna. Brita bokali su se odlično pokazali za filtrianje naše vode iz vodovoda. Imaćete vodu kao sa planinskog izvora uz pomoć Nemačkog kvaliteta i pouzdanosti.

Preporuka stručnjaka da se nakon intenzivne fizičke aktivnosti ili treninga izbegava unos velikih količina kisele vode. Takođe, ako ste skloni nadimanju i gasovima u crevima, trebalo bi da budete oprezni sa unosom kisele vode.

Da li je kisela voda jednako dobra kao i obična?

Prema profesoru Ronaldu Monu sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Send Endruz, odgovor je: “ne baš“. Profesor Mon, jedan od autora studije iz 2016. koja je upoređivala efekte hidratacije različitih napitaka, istakao je da kisela voda ima zanemarljiv uticaj na hidrataciju u poređenju sa običnom vodom.

Posle svih ovih informacija o kiseloj vodi, vreme je da se zasladite! U dnu članka je sjajan recept za mekane palačinke sa kiselom vodom.

11
Ocenite članak: Da li Kisela Voda Može da Nam Naškodi?

kliknite na, sviđa ili ne sviđa

Kisela voda nije dobra za zube

Nažalost, stomatolog Serisa Monkajo donosi loše vesti. Kada pijete gaziranu vodu, u ustima dolazi do hemijske reakcije koja pretvara ugljen-dioksid u ugljenu kiselinu, a ta kiselina može nagristi zubnu gleđ. “Gleđ je spoljna zaštitna struktura naših zuba. Kada je zubna gleđ oštećena, to može dovesti do stomatoloških problema poput karijesa, slabih zuba ili osetljivosti“, upozorava Monkajo.

Da li kisela voda snižava ili podiže pritisak?

Postoje naznake da unos gazirane vode može pomoći u snižavanju krvnog pritiska kod određenih osoba. Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ovaj efekat potvrdio i bolje razumele veze između gazirane vode i krvnog pritiska.

Da li kisela voda utiče na zdravlje srca?

Istraživanja sugerišu da gazirana voda može imati pozitivne efekte na zdravlje srca, iako su dokazi još uvek ograničeni. Na primer, jedno istraživanje je pokazalo da je rizik od razvoja srčanih bolesti u narednih 10 godina bio 35% manji kod onih koji su redovno pili gaziranu vodu u poređenju sa onima koji su pili običnu vodu.

Međutim, s obzirom na to da je reč o jednoj manjoj studiji, neophodno je sprovesti dodatna istraživanja pre nego što se donesu konačni zaključci.

mekane palačinke sa kiselom vodom

Recept za mekane palačinke sa kiselom vodom

Kisela voda, odnosno gazirana voda, se koristi u receptima za palačinke kako bi se postigla lagana i mekana tekstura testa. Mehurići ugljen-dioksida iz gazirane vode stvaraju sitne vazdušne džepove u smesi, što čini palačinke rahlijim i prozračnijim. Pored toga, gazirana voda može delovati kao blagi kiselinski reagens, pomažući aktivaciji praška za pecivo, što dodatno doprinosi rastu i mekoći palačinki tokom pečenja.

Ovaj trik je posebno koristan kada želite da dobijete palačinke koje su tanke, ali ipak pahuljaste.

Sastojci

  • 300g brašna
  • 2 do 3 čaše kisele vode
  • 2 jajeta
  • 2 supene kašike šećera
  • 1 supena kašika ulja
  • malo soli

Priprema palačinki sa kiselom vodom

U posudu dodajte brašno, kiselu vodu, šećer, vanilin šećer, prašak za pecivo i prstohvat soli, pa sve zajedno mutite mikserom dok ne dobijete glatku, ređu smesu. Zatim umešajte jednu kašiku ulja i još malo promešajte da se sve lepo sjedini.

Za pečenje palačinki, najbolje je koristiti tiganj sa teflonskim dnom. Ugrejte nekoliko kapi ulja u tiganju, pa kad se dobro zagreje, sipajte sa kutlačom smesu, dovoljno da prekrije dno tiganja.

Kad palačinka porumeni s jedne strane, okrenite je na drugu stranu da se ispeče. Pre svake nove palačinke dodajte u tiganj još nekoliko kapi ulja kako bi se lepo ispekla.

Zasladite ih po izboru ili jedite prazne kao što to mi radimo i pijte dosta vode. Najbolji i najisplativiji sistem filtriranja vode u kući, aparat koji se stavlja na slavinu.

Zaključak

Danas je gazirana voda postala neizostavni deo mnogih života, bilo da je reč o mineralnoj vodi bogatoj prirodnim mehurićima ili o veštački karbonizovanoj verziji. Priča o kiselim vodama nije samo priča o osveženju, već i o potencijalnim zdravstvenim prednostima i rizicima.

Iako istraživanja sugerišu da gazirana voda može doprineti snižavanju krvnog pritiska i poboljšanju opšteg zdravlja, posebno srca, važno je balansirati njen unos i biti svestan kako ona može uticati na naš organizam. Kiselina koja se stvara u vodi može, u nekim slučajevima, doprineti dugoročnom zdravlju, ali i izazvati određene probleme ako se preteruje sa konzumacijom.