kako se pravi kuvano vino

Najčešći Problem Kada se Pravi Kuvano Vino – RECEPT

Kada dođe vreme prazničnih čarolija, novogodišnje euforije, dolazi i kuvanje vina.

Miris kuvanog vina asocira na praznike, poklone i zimu, kao i sve ono čega su ti pojmovi simbol – vreme praštanja, darivanja i davanja.

Najčešći problem kada se pravi kuvano vino

Je predugo zagrevanje ili ključanje napitka. Kada vino proključa, alkohol isparava, što menja ukus i smanjuje intenzitet arome. Idealna temperatura za pripremu je oko 70 do 80°C, kako bi se začini oslobodili, a alkohol sačuvao. Drugi česti problemi su:

Previše ili premalo začina – ako ih je previše, mogu preuzeti ukus vina, a premalo ih čini neprimetnim
Previše šećera – može učiniti napitak preslatkim i ugušiti prirodne note vina
Loš kvalitet vina – nije preporuka korišćenje vrlo jeftinog vina

Ključ je umerenost u začinima, pravilnoj temperaturi i odabiru kvalitetnog vina.

Kako se pravi kuvano vino – RECEPT

Sastojci

  • vino 1l za 4 do 5 osoba
  • šećer
  • začini za kuvano vino po želji

Priprema – ne traje više od 20-tak minuta

  • Sipajte vino u šerpu
  • Dodajte 4 kašike šećera i 3 do 4 karanfilića
  • Promešajte
  • Kuvajte vino dok ne provri
  • Sklonite sa peći
  • Probajte gutljaj kuvanog vina nakon što se malo ohladi

Ako vam je vino jako, možete ga razrediti vodom. Najbolje je koristiti filtriranu vodu kao sa planinskog izvora. Nemački bokali za filtriranje vode su kvalitetni i pouzdani.

Iako je najpopularnije kuvanje crnog, odnosno crvenog vina, sve se češće kuva i belo vino.

Kuvano belo vino – RECEPT

Kuvanje belog vina se najviše razlikuje po začinima koji se koriste.

Sastojci

  • 1l vina
  • med
  • začini su zvezdasti anis i sveži đumbir

Priprema

  • Sipajte vino u šerpicu
  • Dodajte med
  • Čekajte dok ne prokuva ili malo pre tog trenutka sklonite šerpu sa peći
  • Dodajte željene začine

Prilikom serviranja, ne vadite začin iz šolje, posebno nemojte zvezdasti anis. Poslužiće kao sjajna dekoracija. Dodati krišku jabuke ili pomorandžinu koru, koja će obogatiti ukus.

Posle vina, mnogi ogladne, kako napraviti pljeskavice da se ne raspadaju.

Začini za kuvano vino

Kuvano vino recept ne može biti potpuno bez začina. Cimet i oraščić najčešći su izbor začina za kuvanje vina, ali možete eksperimentisati i sa drugim začinima, i doći do idealnog ukusa kuvanog vina.

Neki preferiraju da kuvaju cimet sa vinom, ali je preporuka da začine dodate na samom kraju kuvanja.

  • Cimet – kralj začina za kuvanje vina. Daje mu neverovatan šmek, a najbolje ide sa pomorandžom i jabukom
  • Karanfilić – začin koji se često koristi za kuvano vino, koji daje sasvim specifičnu aromu i autentičan ukus
  • Vanila – ovo je miljenica mnogih u svetu začina. Ona poboljšava ukus svake poslastice, kao i vinu jer mu daje posebnu čar
  • Oraščić – mirisni muskatni oraščić je jedan od najcenjenijih začina na svetu, a poznat je po specifičnom šmeku
  • Zvezdasti anis – ne samo da divno izgleda, već je odličan začin želite da vam kuvano vino ublaži prehladu

Stavljajte štapiće cimeta, ali možete koristiti prah iz kesice, pa procediti, jer ništa ne može pokvariti vino kao neprijatan osećaj grumuljica na jeziku.

Oraščić narendajte u vino i nemojte preterivati i mala količina pruža veoma lep miris.

Kuvano vino servirajte u čaše-šolje sa drškom i poslužite ga odmah nakon kuvanja.

Najbolja vrsta vina za kuvanje

Odaberete suvo vino ili vino slatkastih nota.

Crno vino je klasičan i najbolji izbor za kuvano vino, a što je slađe to bolje za kuvanje. Slađe vino ne morate zaslađivati šećerom ili medom. Obično su slađa mlada vina, pa su ona i bolji izbor za kuvanje.

Izaberite ono koje ima istaknute voćne arome. Lepše će se uklopiti u začine.

Nema potrebe kupovati skupo vino

Prilikom pripreme kuvanog vina, ono se termički obrađuje i gubi mnoge kvalitete. Tu su i začini koji će umnogome promeniti ukus vrste vina.

Nemojte kupovati vina upitnog kvaliteta, odaberite vina dobre reputacije, ali primerenih cena.

Koliko je hranjivo i zdravo, kuvano vino

Kuvano vino je pre svega ukusni, tradicionalni napitak, a njegova hranjiva vrednost nije naročito značajna. Ovo je alkoholno piće koje sadrži kalorije iz alkohola i dodatog šećera, dok antioksidansi iz vina i začina poput cimeta i karanfilića mogu pružiti određene zdravstvene koristi.

Međutim, zbog visokog sadržaja šećera i alkohola, konzumacija kuvanog vina treba biti umerena. U kontekstu zdrave ishrane, kuvano vino nije značajan izvor vitamina ili minerala, već se pre više ceni kao topli, aromatični napitak koji doprinosi uživanju i tradiciji tokom hladnih zimskih dana.

Kako je nastalo kuvano vino (istorijat)

Kuvano vino potiče iz antičkih vremena, a prvi zapisi o njemu dolaze iz Starog Rima. Rimljani su zagrevali vino i dodavali začine poput cimeta, karanfilića i meda, verujući da napitak poboljšava zdravlje i štiti od bolesti. Kako su osvajali nove teritorije, širili su običaj kuvanja vina širom Evrope.

U srednjem veku, kuvano vino je postalo posebno popularno u Severnoj i Centralnoj Evropi, gde su ljudi koristili začine da poboljšaju kvalitet vina i zagreju se tokom hladnih zima. Danas je ovaj napitak nezaobilazan deo zimskih praznika, posebno u Nemačkoj (Glühwein), Skandinaviji (Glögg) i Balkanu.

Kuvano vino u zimskom periodu

Zauzima glavnu ulogu među napitcima, kada želite da se zagrejete tokom hladnih zima. Odmah posle kafe i Šumadijskog čaja (kuvane rakije), u Srbiji je kuvano vino na listi najpopularnijih napitaka tokom hladnih jesenjih i zimskih dana.

Božićni i novogodišnji marketi u mnogim gradovima širom sveta mirišu upravo na kuvano vino. Ono je obožavano širom sveta, a osim na ulici, kuva se i u domovima.

U Velikoj Britaniji, kuvano vino zovu “mulled wine”, Francuzi i Francuskinje oslovljavaju ga sa “vin chaud”, a Japanci “shoga zake”.

Danas je njegova popularnost na svetskom nivou, a sve je više varijacija kuvanog vina koje se mogu isprobati. Tako na mnogim mestima možemo birati da li ćemo popiti kuvano vino sa malinom, kuvano vino sa dunjom, pa čak i sa mangom.

Zaključak

Kuvano vino se može pripremiti od belog ili crnog vina, u zavisnosti od ukusa i preferencija. Tradicionalni recepti uključuju zagrevanje vina sa začinima poput cimeta, karanfilića i citrusnog voća, ali važno je da se ne proključa.

Prilikom pripreme, dodaj šećer, med ili voćni sok za dodatnu aromu. Najčešće se koristi suvo ili polusuvo vino, jer se šećer može dodati po ukusu. Kuvano vino je odlična osnova i za razne kokteli, a može se pravi u većim količinama za praznične proslave.

Autor članka

Dejan Čorba

Dejan Čorba, linkedin nalog. Od 2014 god napisao preko 400 članaka na teme iz širokog spektra oblasti. Članke radi samostalno ili u saradnji sa stručnim saradnicima kada je tema iz oblasti zdravlja.