Kada je Najbolje ići u Sabornu Crkvu u Beogradu
Saborna crkva u Beogradu (Crkva svetog arhangela Mihaila) je veza sa obnovom srpske državnosti u 19. veku
U gradu može da postoji samo jedna saborna crkva i predstavlja glavnu (prestonu) crkvu Beograda.
Kada je Najbolje ići u sabornu crkvu u Beogradu
Poseban dan u toku godine kada bi trebalo ići.
- 21. novembar – sabor svetog arhangela Mihaila (Aranđelovdan) – krsna slava crkve.
- Vaskrs, Božić, Veliki petak, Velika subota – praznična bogosluženja.
- Zadušnice – mnogi dolaze da pale sveće za pokoj duša.
Najbolje vreme za posetu
- Radnim danima ujutru – mirnije, manje gužve, idealno za molitvu.
- Nedelja ujutru – za prisustvovanje Liturgiji (obično od 9h).
- Tokom velikih crkvenih praznika – atmosfera je svečana i duhovno bogata.
Kada je najbolje ići u manastir Tumane.
Po čemu je poznata u odnosu na druge crkve u Srbiji
Saborna crkva u Beogradu poznata je kao najvažnija pravoslavna crkva u glavnom gradu, istorijsko i duhovno središte, u kojoj su sahranjeni velikani srpske istorije poput Miloša i Mihaila Obrenovića, Vuka Karadžića i Dositeja Obradovića, a odlikuje je i raskošan ikonostas Dimitrija Avramovića i veza sa obnovom srpske državnosti u 19. veku.
U vašem domu, pijte vodu kao sa planinskog izvora. Elegantni bokali za filtriranje vode (proveren kvalitet filtracije).
Gde se nalazi
Lokacija je preko puta Patrijaršije Srbije, blizu Konaka Knjeginje Ljubice i kafane „Znak pitanja“, u Ulici kneza Sime Markovića. U toku plovidbe Dunavom možete zapaziti ovo velelepno zdanje, koje predstavlja jedan od glavnih simbola Beograda.
Ko je podigao sabornu crkvu u beogradu (istorijat)
Saborna crkva Svetog arhangela Mihaila u Beogradu podignuta je po nalogu kneza Miloša Obrenovića, a izgrađena je u periodu od 1837 do 1840 godine.
Pre izgradnje ove crkve, na istom mestu nalazila se stara crkva iz 18. veka, srušena jer je bila ruinirana.
Gradnju je nadgledao pomoćni episkop Melentije Pavlović, a arhitekta je bio Francesco Janja – Slovenac u službi kneževine Srbije.
Unutrašnji ikonostas i freske naslikao je Dimitrije Avramović, jedan od najpoznatijih srpskih slikara tog vremena.
Crkva je posvećena Svetom arhangelu Mihailu, a izabrana je kao glavna gradska crkva (saborna).
U crkvi su sahranjeni, knez Miloš Obrenović, knez Mihailo Obrenović, kao i Dositej Obradović i Vuk Karadžić.
Miloš Obrenović je poznat kao vođa Drugog srpskog ustanka i osnivač dinastije Obrenović, koji je Srbiji obezbedio autonomiju unutar Osmanskog carstva.
Knez Mihailo Obrenović je zapamćen kao reformator i državnik koji je oslobodio više srpskih gradova od Turaka i modernizovao upravu.
Dositej Obradović je bio prvi srpski prosvetitelj i ministar prosvete, koji je uveo ideje prosvećenog razuma i školstva.
Vuk Karadžić je reformisao srpski jezik i pravopis, sakupljao narodne pesme i priče, čime je stvorio temelj savremene srpske književnosti.
Unutrašnjost
Unutrašnja dekoracija je završena 1845. godine, kada je hram i osvećen. Unutrašnji prostor podeljen je na tri celine: pripratu, ispod koje se nalazi kripta, podzemni prostor gde se čuvaju svete stvari-relikvije i mošti, naos koji ukrašavaju freske poznatog slikara Dimitrija Avramovića. Ispred oltaskog prostora se nalazi raskošan ikonstas koji je delo vajara Dimtrija Petrovića, sa ikonama koje su takođe delo Dimitrija Avramovića.
Celokupna unutrašnost je izvedene u neoklasicističkom stilu. U crkvi se čuva bogata riznica starih ikona, zlatarskih predmeta, starih štampanih knjiga i drugih predmeta iz XVII i XVIII veka. U sakralnoj topografiji Beograda Saborna crkva je od svog podizanja zauzimala najistaknutije mesto. Igrala je značajnu ulogu u mnogim istorijskim događajima.
Tokom XIX veka u Sabornoj crkvi je obavljano miropomazanje svih srpskih vladara pre stupanja na presto, a neki od njih su tu i krunisani.
Ikonostas
Nacrt za ikonostas izradio je poznati vajar Dimitrije Petrović koji je radove izveo u Beču pa su tada u bečkoj i peštanskoj štampi izašli pohvalni tekstovi o izgledu. Rađen je u raskošnoj drvorezbarskoj dekoraciji sa pozlatom. Na njemu postoji podela na tri glavna dela, donje, srednje i gornje zone.
Vertikalna podela izvršena je pomoću korintskih stubova. Pozlaćeni delovi nalaze se na dverima iznad okvira ikona i na bočnim lukovima. Ikone su delo poznatog neoklasicističkog slikara Dimtrija Avramovića. On je poznati portreista iz krugova bliskih Vuku Karadžiću koji ga je za ovaj posao preporučio knezu Mihajlu.
Kako se obući (pravila oblačenja)
Za ulazak u Sabornu crkvu u Beogradu, kao i u druge pravoslavne hramove, preporučuje se skroman i pristojan način oblačenja. Oblačenje treba da pokazuje poštovanje prema svetom mestu.
Žene
duža suknja ili haljina (ispod kolena), prekrivene ruke i ramena, marama na glavi je poželjna, ali nije obavezna.
Muškarci
duge pantalone, majica ili košulja sa rukavima.
Nije dozvoljeno
šorts, mini suknje, duboki dekoltei, majice bez rukava, providna odeća.
Autor članka

Dejan Čorba, linkedin nalog. Od 2014 god napisao preko 400 članaka na teme iz širokog spektra oblasti. Članke radi samostalno ili u saradnji sa stručnim saradnicima kada je tema iz oblasti zdravlja.