Da li Sme da se Pije Voda Pre Pričešća
Često vernici imaju pitanje da li sme da se pije voda pre pričešća?
Tokom pripreme za Svetu tajnu pričešća, tačnije dan pred pristupanje ovoj svetinji, mnogi vernici su u nedoumici do kojeg sata smeju da uzimaju hranu i da li sme da se pije voda pre pričešća.
Neki sveštenici navode do 6 sati podne, a neki govore do ponoći ne sme da se pije voda pre pričešća.
U praksi kad se čovek sprema za Sveto Pričešće, od ponoći ne uzima ništa od hrane i pića, niti vodu. Mora da se posti dan posle pričešća, a ako se toga dana završava post, onda ne mora. Pijte vodu iz elegantnog staklenog bokala za filtriranje vode, Nemački kvalitet. Sve više vernika pije filtriranu vodu iz slavine.
Ako ne treba ništa jesti i piti posle 12 časova, da bismo se pričestili ujutru, kakvo je pravilo za pričest na ponoćnoj liturgiji?
Kao neko glavno pravilo, 8 sati pred liturgiju ne treba jesti, niti piti vodu. Ako je ponoćna liturgija onda od večernjeg ili bdenija. Međutim, ako neko radi noćnu smenu, npr. od 22h do 6h ujutru, pa legne da odmori i ustaje da bi otišao u 9h na liturgiji, u tom slučaju se računa od 3 sata iza ponoći. Na primer ako ste radili za svetog Nikolu, a smena je bila od 8 sati, onda pola sata iza ponoći ako popijete čaj, sveštenici navode da se bez problema možete pričestiti. To su izuzetni razlozi i kanonski je dozvoljeno.
Najbolje bi bilo da savet potražite od nadležnog sveštenika kod koga se pričešćujete i ispovedate. Bog te blagoslovio.
Da li se nakon uzimanja Svetog pričešća mora taj dan postiti na ulju?
U određenim okolnostima kao što je odlazak u višednevno ostajanje u gostima kod domaćina koji ne spremaju posnu hranu, može se desiti da morate da prekinete post.
Vaši prijatelji ako su vam pravi prijatelji trebalo bi da znaju da postite i prema tome oni će vas ispoštovati i za vas pripremiti hranu bez obzira što oni ne poste. Ako ne znaju, vi im pre polaska naglasite i sve će biti u redu. Post se ne sme nikako prekidati bez obzira što ćete biti u gostima nekoliko dana. Nemojte da brinete šta će ljudi misliti, nego se brinite kakav ćete odgovor dati Gospodu ukoliko bez razloga prekinete post.
Neka vam sveblagi Gospod pokloni razuma da uvek donesete ispravnu odluku, koja će biti na spasenje vaše duše. Bog Vas blagoslovio.
Kako se pripremiti za Pričešće
Svete Tajne — Telo i Krv Hristova — su najveća svetinja, dar od Boga nama grešnima i nedostojnima. Samim tim se ne zovu bez razloga — Časni Darovi. Niko na zemlji ne može sebe da smatra u potpunosti dostojnim za pričešćivanje Svetim Tajnama. Spremajući se za pričešće, mi očišćujemo svoju duhovnu i telesnu prirodu. Dušu pripremamo molitvom, pokajanjem i pomirenjem sa bližnjim, a telo postom i uzdržanjem. Ta priprema nosi naziv „govenie“.
O molitvenom pravilu Oni koji se pripremaju za pričešće čitaju tri kanona — Pokajni Gospodu Isusu Hristu, Molebni Presvetoj Bogorodici i Anđelu Čuvaru, kao i molitveno pravilo pred sveto pričešće, koje obuhvata Kanon i molitve. Preporučuje se da se iščitaju svi kanoni dan uoči pričešća, a molitveno pravilo ujutru — na sam dan pričešćivanja, pre liturgije. Svi ti kanoni i molitve nalaze se u kanoniku i običnom pravoslavnom molitveniku. Uoči pričešća je neophodno da se bude na večernjoj službi, budući da novi crkveni dan počinje od tog trenutka.
O postu
Pre pričešća treba postiti i telesno se uzdržavati. Post podrazumeva isključenje hrane životinjskog porekla, mesnih i mlečnih proizvoda, kao i jaja. Prilikom strogog posta iz ishrane se isključuje i riba. Konzumiranje posne hrane, takođe, treba da bude umereno. Recepti monaha Onufrije za post na vodi po pravilima Hilandara.
Za vodu kao sa planinskog izvora, iskoristite bokal za filtriranje vode. Oslobodite se hlora i kupovine flaširanje vode i plastične ambalaže.
Postiti treba, kako telom tako i umom, vidom i sluhom, čuvajući svoju dušu od svetovnih zabava. Dužina trajanja evharistijskog posta se obično određuje u dogovoru sa duhovnikom ili parohijskim sveštenikom. To zavisi od telesnog zdravlja, duhovnog stanja onog koji se pričešćuje, kao i od toga, koliko često pristupa Svetim Tajnama. Opšte pravilo propisuje trodnevni post pred pričešće. Onima, pak, koji se često pričešćuju (na primer, jedanput u nedelji), dužina posta može da bude skraćena na dan ili dva, po blagoslovu duhovnika.
Duhovnik može da ublaži post bolesnicima, trudnicama i dojiljama, kao i u nekim drugim životnim okolnostima. Pričešće se prima čistog srce.
Supružnici za vreme pripremnog perioda za sveto pričešće treba da se uzdržavaju od telesne bliskosti (peto pravilo svetog Timoteja Aleksandrijskog). Žene, u vreme čišćenja (mesečnog ciklusa), ne mogu da pristupaju pričešću (sedmo pravilo svetog Timoteja Aleksandrijskog). Nipošto se ne sme pušiti.
Neki pogrešno misle da tog jutra ne treba prati zube, da se ne bi progutala voda. To je sasvim neispravno. Čak se u „Didaktičkim vestima“ svakom svešteniku nalaže pranje zuba pre liturgije.
Pravoslavni vernici pristupaju svetoj tajni pričešća radi duhovnog čišćenja i osvešćenja
Pričešće u pravoslavlju se smatra izuzetnim Božjim darom, kojim vernici duhovno i telesno pročišćavaju sebe. Duša se priprema kroz molitvu i dobra dela, dok se telo priprema postom.
Veče pred pričešće vernici prisustvuju večernjoj službi, a od ponoći se uzdržavaju od hrane i vode (pića) sve do samog čina pričešća sledećeg jutra. Pre pričešća, preporučuje se ispovest, koja služi kao način da se oslobodimo negativnih misli i dela, te sa čistim srcem sa ljubavlju, pristupimo svetoj tajni. Takođe, pred sam čin pričešća vernici izgovaraju molitve.
Tokom posta, važno je preispitati odnose sa drugima. Vernici treba da se prisete da li su u lošim odnosima s nekim, da li su učinili nekome nepravdu i da rade na ispravljanju tih odnosa i da ispune svoje srce ljubavlju. Potrebno je oprostiti onima koji su ih povredili i zatražiti oproštaj od onih koje su povredili.
Pričešće ili evharistija je ključna sveta tajna hrišćanstva, za koju se veruje da je ustanovio Isus Hrist na Tajnoj večeri. Vernici učestvuju uzimanjem hleba i vina, koji simbolizuju Hristovu krv i telo.
Nakon pričešća, preporučuje se molitva zahvalnosti, uz podsećanje da treba izbegavati grehe i ne ponavljati greške zbog kojih smo se pokajali. U pravoslavnoj veri, pričešće je važno za duhovno spasenje i borbu protiv negativnih sila.
Autor članka
Dejan Čorba, linkedin nalog. Od 2014 god napisao preko 400 članaka na teme iz širokog spektra oblasti. Članke radi samostalno ili u saradnji sa stručnim saradnicima kada je tema iz oblasti zdravlja.
Reference: