Da li Bebe Treba da Piju Vodu i kada mogu početi da je piju
Prema preporuci Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO) u prvih šest meseci života bebe, majčino mleko zadovoljava sve potrebe za tečnošću, jer sadrži 88% vode.
Da li bebe treba da piju vodu
Davanje vode bebi je rizično i beskorisno, jer može dovesti do lažnog osećaja sitosti, što remeti ritam hranjenja jer će ispuniti bebin želudac slabo hranljivom materijom, oduzimajući taj prostor vitaminima, mineralima, mastima i ostalim nutrijentima, bitnim za rast i razvoj mališana.
Zato je u prvih šest meseci glavni izvor hrane i tečnosti (vode) koju beba može koristi, majčino mleko ili pripremljena mlečna formula.
Pogotovo tokom letnjih meseci, majkama nakon porođaja se nameće pitanje, kada beba treba početi da pije vodu. Jer se plaše usled visokih spoljnih temperatura da može dehidrirati, ukoliko ne uzima dovoljno tečnosti.
Bebi ne treba davati vodu, dokle god je u ishrani zastupljeno samo mleko (majčino mleko ili adaptirana mlečna formula). Ovo pravilo važi i za vrele letnje dane.
Pogrešan je stav da bebe koje se hrane formulom treba da unose više vode, jer adaptirane mlečne formule imaju skoro potpuno isti sastav kao i majčino mleko, identične su gustine i nema razlike u ova dva pristupa ishrani i unosa vode.
Savet je da se bebi voda uvede tek onda kada joj se u ishranu doda voće i povrće. Kada počnete da uvodite nemlečnu ishranu, tada možete bebi ponuditi vodu, ali nemojte preterivati, dajte joj po gutljaj. Davanjem puno vode, može da se poremeti ritam obroka ili da se pojave bolovi u stomačiću.
Nakon prvog bebinog rođendana, kada uveliko jede čvrstu hranu i unosi mleko (kravlje ili kozije), možete joj bez ikakvih problema dati vode koliko god može da popije. Preporuka je davati filtiranu vodu, umesto flaširane. Pogledajte bokale za filtriranje vode, Nemački kvalitet.
Flaširana voda nije dobra za bebe, postoji bolja opcija
Razlog zbog kojih se ne preporučuje voda iz PET ambalaže bebama, jer ta voda stoji i po nekoliko meseci u skladištima u plastičnim flašama. Nije problem u vodi, problem je u plastici. Plastične boce su štetne po ljudsko zdravlje, a naročito po zdravlje beba jer sadrže jedinjenje bisfenol A (BPA) koji reaguje sa vodom koja je u flaši.
Ova hemijska supstanca utiče na smanjenje testosterona kod muškaraca i poremećaj estrogena kod žena, odnosno dovodi do hormonskog disbalansa.
Kod flaširane vode morate voditi računa kako je čuvate jer je potrebno da bude na suvom i hladnom mestu, nikako izložena na sunčevoj svetlosti, a nakon što je otvorite nije preporučljivo da se koristi duže od 2 do 3 dana.
U današnje vreme tehnologije i želji da svojoj bebi pružite najbolje, flaširana voda nije najbolji izbor. Filtrirana voda sa česme je mnogo zdravija opcija. Sve više ljudi koristi i daje svojoj deci filtriranu vodu. Pogledajte elegantni stakleni bokal za filtriranje vode. Nemački kvalitet i pouzdanost.
Voda za bebe za koju se roditelji najčešće odlučuju kako za piće tako i za pripremu adaptiranog mleka i kašica je filtrirana voda. Takođe, filtrirana voda je dobra za trudnice i nakon porođaja, jer je bezbedna, bakteriološki ispravna i oslobođenja od hlora.
Kada beba može da pije vodu sa česme i koliko

Oko šestog meseca, beba može početi da unosi vodu da bi se hidriralo. Čak i tokom perioda postepenog uvođenja bebe u ishranu odraslih (od 6 meseca pa nadalje), majčino mleko ili adaptirana mlečna formula, ostaju prioritet u odnosu na davanje vode.
Upravo od ovog uzrasta beba može da počne da pije vodu jer njen želudac, a pre svega bubrezi su konačno spremni da prihvate i “obrade” vodu.
Preporučljivo je da se počne sa minimalnom količinom od 60 do 80 mililitara vode, a zatim postepeno preći na davanje od 120 do maksimalno 230 mililitara tečnosti dnevno. Ovo je idealna dnevna količina do 12. meseca života. Ne preterujte, jer prekoračenje doze može da dovede do intoksikacije (trovanje vodom).
Trovanje bebe vodom
U veoma retkim slučajevima, beba kojoj se daje previše vode, može razviti stanje kao što je “trovanje vodom”, remeteći ravnotežu elektrolita (naročito natrijuma), što može imati razne neželjene zdravstvene posledice.
Ne pokušavajte da dodatno razblažujete formulu, da bi beba unela više tečnosti. Pažljivo pratite uputstvo za pravljenje adaptiranog mleka. Dodatnim razblaživanjem, ne samo da se rizikuje pojava trovanja vodom, nego i vaša beba neće dobiti onoliko hranljivih sastojaka koliko joj je potrebno.
U nekim slučajevima, ako vaša beba ima stomačni grip (gastroenteritis), pedijatar će vam savetovati da joj date elektrolitni rastvor kako bi se sprečila dehidracija.
Da li osim vode treba uvesti i druge tečnosti u ishranu
Pijenje vode je najzdravija navika koju možete razviti kod svog deteta. Pedijatri i stomatolozi skreću pažnju da su čajevi i zaslađeni sokovi, potpuno nepotrebni u ishrani beba, male i starije dece.
Beba koja pije vodu, postaje malo dete koje pije vodu, a kasnije odrastao čovek koji voli da pije vodu. Navikavanje na vodu je proces, kao što je navikavanje na čvrstu hranu proces. Potrudite se da na vreme razvijate ovu zdravu naviku kod vašeg deteta.
Kako naviknuti dete starije od 6 meseci da pije vodu
Preporučljivo je da pije vodu iz male šolje ili iz šoljice sa slamčicom ali je to najčešće neka flašica sa cuclom ili pipkom na izvlačenje. Voda je, zapravo, jedna od tečnosti koju je najteže naučiti piti jer nema teksturu i brzo klizi, što zahteva da jezik i mišići za gutanje rade veoma brzo.
Za sva dodatna pitanja i nedoumice koje imate oko davanja vode bebi nakon porođaja, obratite se vašem pedijatru.
Zaključak
Kao što smo spomenuli, davanje vode bebi može da bude opasno. Pored navedenih razloga je i sposobnost bubrega da filtriraju jako male količine vode. Oni ne mogu pravilno da filtriraju veće količine vode, te je potrebno samo nekoliko mililitara viška tečnosti da se pređe granica i dovede do razblaženja natrijuma u krvi.
Autor članka

Dejan Čorba, linkedin nalog. Od 2014 god napisao preko 400 članaka na teme iz širokog spektra oblasti. Članke radi samostalno ili u saradnji sa stručnim saradnicima kada je tema iz oblasti zdravlja.
Referenca: Pregnancybirthbaby * Informacije na ovom članku ne bi trebalo da se koriste kao zamena za profesionalnu medicinsku negu ili savet. Obratite se zdravstvenom radniku ako imate pitanja o svom zdravlju.