kako skinuti tvrdokorni kamenac

Skinite Kamenac uz Pomoć Moćne Mešavine Limuntusa i Deterdženta

Kamenac je čest problem u domaćinstvima, posebno u područjima sa tvrdom vodom kao što je voda iz vodovoda u Beogradu, Novom Sadu. Generalno, voda u Vojvodini je povišene tvrdoće.

Tvrda voda znači da ima veću koncentraciju minerala kao što su kalcijum i magnezijum.

Pozitivni efekti unosa ovih minerala.

Kalcijum je važan za zdravlje kostiju i zuba. Može doprineti prevenciji osteoporoze.
Magnezijum je neophodan za funkciju mišića i živaca, kontrolu šećera u krvi i regulaciju krvnog pritiska.

Smanjen rizik od kardiovaskularnih bolesti. Neke studije sugerišu da tvrda voda, bogata magnezijumom, može smanjiti rizik od srčanih oboljenja.

kako ocistiti kamenac sa cesme

Kako skinuti tvrdokorni kamenac

On se nakupiti na slavini, tuš kabini, kuhinjskoj sudoperi i bilo kojoj drugoj površini koja ima kontakt sa vodom. Tradicionalna sredstva za uklanjanje kamenca mogu biti skupa ili štetna po zdravlje i životnu sredinu. Srećom, postoji efikasno i ekološki prihvatljivo rešenje: mešavina limuntusa (limunske kiseline) i deterdženta za sudove.

Koristite proverenu mešavinu limuntusa i deterdženta

Limuntus je biorazgradiv i neškodljiv za životnu sredinu.
U poređenju sa jakim hemikalijama, ova mešavina je sigurnija za upotrebu u domaćinstvu. Kombinacija limunske kiseline i deterdženta za sudove efikasno razgrađuje kamenac i uklanja prljavštinu, ostavljajući površine čistima i sjajnim.

Kako napraviti smešu za uklanjanje kamenca

Sastojci

200 grama limuntusa (limunske kiseline)
Pola litre deterdženta za sudove (najbolje Fairy ili bilo koji drugi deterdžent)

Uputstvo za pripremu

Pomešajte 200 grama limuntusa sa pola litre deterdženta za sudove. Mešajte dok se limuntus potpuno ne otope i dobijete homogenu smesu. Smesu pravite u plastičnoj boci sa raspršivačem.

Čišćenje površina od kamenca

Raspršite smesu na slavinu i ostavite da deluje 15-30 minuta. Nakon toga, obrišite krpom i isperite vodom. Raspršite smesu na staklene i keramičke površine tuš kabine. Ostavite da deluje 30 minuta, a zatim isperite vodom i obrišite suvom krpom. Sa ovom smešom možete skinuti tvrdokorni kamenac u wc šolji, sa česme, sa zidova tuš kabine i sa pegle za peglanje veša.

tvrdokorni kamenac u wc školjci

Čišćenje veš mašine od kamenca

Unutrašnjost mašine: Dodajte 100-200 ml smese direktno u bubanj prazne veš mašine. Pustite mašinu da radi na najvišoj temperaturi bez veša. Ovaj postupak će ukloniti kamenac iz bubnja i cevi.

Saveti za uspešno čišćenje površina od kamenca

Sačuvajte vaš kafe aparat i posuđe od kamenca. Filtrirajte vašu vodu iz slavine da biste pravili kafu i kuvali sa njom. Sve više ljudi pije filtriranu vodu iz česme jer je tri puta jeftinija a kvlitetna i ukusna kao flaširana voda.

Kako očistiti bojler od kamenca – najbolja praksa

Kamenac u bojleru može smanjiti njegovu efikasnost, povećati troškove energije i skratiti vek trajanja uređaja. Zovite majstora da vam otvori bojler, očisti i sklopi. Majstor će vam očistiti grejače ili ih zameniti kao i što će vam izbaciti sav nakupljeni kamenac u bojleru.

Čistite bojler od kamenca najmanje jednom godišnje ili češće ako živite u području sa tvrdom vodom. Obratite pažnju na promene u radu bojlera, kao što su duže vreme zagrevanja vode ili čudni zvukovi, što može ukazivati na prisustvo kamenca.

Kvalitet vode iz vodovoda u Srbiji

Južna i Istočna Srbija ima najbolji kvalitet vode. Oko 93,8% javnih vodovoda isporučuje ispravnu vodu za piće.

Šumadija i zapadna Srbija ima relativno dobar kvalitet vode. Više od 80% javnih vodovoda isporučuje ispravnu vodu.

Beograd ima srednji kvalitet, 71,4% javnih vodovoda isporučuje ispravnu vodu.

Vojvodina ima najlošiji kvalitet. Manje od četvrtine javnih vodovoda isporučuje ispravnu vodu za piće. Gradovi poput Zrenjanina imaju dugotrajne probleme sa visokim nivoima arsena u vodi, zbog čega je voda zabranjena za piće od 2004. godine.

Zaključak

Tvrdokorni kamenac može biti veliki problem u domaćinstvu, naročito u gradovima kao što je Beograd, gde je voda često bogata mineralima. Kamenac se može nakupiti na različitim površinama u kupatilu i kuhinji, uključujući tuš kabine, slavine, šolje i druge delove sanitarija.

Uklanjanje tih naslaga može zahtevati vreme i upotrebu efikasnih sredstava. Prilikom čišćenja, preporučujemo nekoliko saveta: koristite specijalizovano sredstvo za kamenac koje je sigurno za površine u vašem kupatilu i kuhinji, redovno čistite kako bi se naslage lakše uklonile, i ne zaboravite na preventivne mere, kao što je brisanje površina nakon svake upotrebe tuša. Na taj način, vaše kupatilo i kuhinja će uvek biti sjajni i bez kamenca.

Autor članka

Dejan Čorba

Dejan Čorba, linkedin nalog. Od 2014 god napisao preko 400 članaka na teme iz širokog spektra oblasti. Članke radi samostalno ili u saradnji sa stručnim saradnicima kada je tema iz oblasti zdravlja.